Dobré rady, ktoré vám pomôžu vyvarovať sa základným chybám pri zariaďovaní bytu

Pri zariaďovaní interiéru listujete časopisy, sledujete relácie o zariaďovaní domu, inšpirujete sa u svojich známych alebo strávite hodiny v predajniach s nábytkom. Lenže kvôli prebytku rôzneho dostupného tovaru môžete často sklznúť k tomu, že nakúpite mnoho vecí, ktoré spolu nebudú ladiť alebo sa do bývania nebudú hodiť. Aké otázky si pri zariaďovaní interiéru položiť?

Nábytok aj dekorácie by mali spolu ladiť

Nenechajte sa strhnúť horúčkou nakupovania, nechajte si čas na premýšľanie

Kvôli mnohým inšpiráciám, ktoré sa na vás valia doslova z každého média, je jednoduché sa nechať strhnúť trendmi. Lenže, čo keď sa vybraný nábytok nebude do izby hodiť? Čo ak farba bude pohlcovať svetlo a z miestnosti sa stane tmavá jaskyňa? Čo keď povrchové štruktúry nebudú ku sebe ladiť? Čo keď veľkosť vybavenia nebude zodpovedať veľkosti priestoru?

Kým sa vrhnete do realizácie, premýšľajte nad niekoľkými otázkami:

  • Aký je váš životný štýl – ste spoločenský a prijímate mnoho návštev alebo ste radšej sami?
  • Aké veľké sú vaše miestnosti – vezmite do rúk meter a skicár a nakreslite si pôdorys bývania. Vďaka rozmerom budete vedieť, pre aký veľký nábytok sa rozhodnúť alebo aké farby použiť.
  • V čom sa cítite skutočne dobre – aké farby milujete, čo by ste chceli cítiť, keď prídete domov z práce?
  • Je vybavenie užitočné – nebude lepšie siahnuť po rozkladacej sedačke s úložným priestorom než po dizajnovom chaiselong, ktorý síce vyzerá dobre, ale pohodlne si na ňom posedí len jeden človek? Premýšľajte nielen o vzhľade, ale tiež aj o funkčnosti.

Najčastejšie chyby pri zariaďovaní domácnosti

Zistite, akých prehreškov sa ľudia pri zariaďovaní bývania najčastejšie dopúšťajú a poučte sa z nich.

Svetlo, jednoduchosť a elegancia nikdy nesklamú

1. Nerešpektovanie priestoru

Interiérové trendy dnes velia, mať v kúpeľni samostatne stojacu vaňu a čierny obklad, kuchyňu vybaviť ostrovčekom a do obývacej izby zavesiť obrovský závesný luster. Lenže samostatne stojaca vaňa vynikne len v prípade, že na ňu máte dostatok priestoru. Pokiaľ ju nainštalujete do rohu, jej výnimočnosť sa stráca. Kuchynský ostrovček bude napriek, pokiaľ nemáte dostatočne veľkú kuchyňu. V obývačke s nízkym stropom si závesným lustrom zbytočne uberiete miesto a navyše hrozí, že sa mu vyšší členovia domácnosti budú musieť pri pohybe v miestnosti vyhýbať. Pokiaľ túžite po niektorom z dnešných dizajnových výstrelkov, dobre sa zamyslite nad tým, či preň máte dostatok miesta.

2. Každý pes iná dedina

Aby ste sa vo svojom domove cítili príjemne, je potrebné sa pri dizajnovaní držať jednotiacej línie. Nie je potrebné, aby boli povrchy, farby a materiály v každej miestnosti rovnaké, predsa len nejaké drobné odlišnosti dodajú iskru, ale určitá jednotná linka by sa mala opakovať. Vsaďte napríklad na rovnaký typ stropného osvetlenia, rovnaké prevedenie podlahy alebo maľbu. Je ťažké interiér zladiť, pokiaľ má každý z partnerov iný vkus, ale určite sa oplatí nájsť kompromis. V domove, v ktorom je obývačka v škandinávskom štýle, spálňa rustikálna, jedáleň minimalistická a kúpeľňa v glamour štýle sa asi dobre cítiť nebudete.

Miešať rôzne štýly a farby musíte s citom

3. Úzkostlivé lipnutie na ladení

Protikladom k totálnemu štýlovému miš-mašu je úzkostlivé lipnutie na tom, aby spolu všetko dokonale ladilo. Ak sa rozhodnete pre biely nábytok vo všetkých izbách a doplnky len v oranžovej farbe, za chvíľu budete túto kombináciu neznášať. Navyše bude interiér pôsobiť sterilne a nudne. V miestnostiach by ste mali pracovať ideálne s tromi farbami, ktoré spolu budú ladiť a to ako v kontraste, tak aj tón k tónu.

4. Zastavanie stien s nábytkom

Najmä pri zariaďovaní malého bytu, ale aj v priestornejšom bývaní sa často stretneme s tým, že je všetok nábytok okolo stien. Dôvod? Dojem, že vznikne viac priestoru. Táto predstava je však omyl. Naopak, premyslene rozmiestnený nábytok a to aj v priestore, dokáže izbu opticky rozčleniť a vytvoriť funkčné zóny. Prečo mať rohovú sedačku len do rohu, keď sa v strede miestnosti môže premeniť na nádherný solitér? Potrebujete oddeliť jedálenskú a kuchynskú časť od obývačky? Postavte do priestoru vysoký policový regál.

V obývačke to nepreháňajte s úložnými priestormi

5. Málo úložného priestoru

Kvôli požiadavkám súčasných trendov na vzdušnosť a minimalizmus zabúda mnoho ľudí na dostatok úložného priestoru. Na čo vám bude moderne zariadená spálňa, keď vám v nej bude chýbať šatníková skriňa alebo komoda? Absolútne kontraproduktívne je mať vzdušnú predsieň, ale bez botníka a skrine na oblečenie. Síce platí porekadlo, že menej je viac, ale v tomto prípade to nie je tak.

6. Predčasné nákupy

Zariaďovanie nového bývania sprevádza mnoho eufórie. Z radosti, že sa vám rekonštruuje alebo stavia nový byt, začnete behať po obchodoch s nábytkom a bez rozmýšľania nakupovať, čo sa vám páči. Ako náhle sa ale nasťahujete a začnete zariaďovať „naostro“, zistíte, že sa vám dekorácie nehodia, že je nábytok príliš veľký alebo že vybrané farby neladia.

Bytové doplnky musia ladiť s celkovou náladou interiéru

7. Šetrenie na dôležitých veciach

Áno, rekonštrukcia alebo stavba je finančne náročná záležitosť. Preto sa mnoho ľudí snaží ušetriť na vybavení a to predovšetkým na tom najväčšom a najdôležitejšom. Kupujú si lacné kuchynské linky alebo nekvalitné sedačky či postele. Väčšinou ide o vybavenie, na ktorom by sa šetriť nemalo. Ide totiž o veci, ktoré sa každý deň používajú a opotrebúvajú a preto by sa pri ich nákupe malo pozerať najmä na kvalitu a nie na cenu.

8. Výber nesprávnej veľkosti koberca

Koberec je doplnkom, ktorý môže miestnosť úplne premeniť a stať sa dôležitým bodom. Problém je však v určení jeho správnej veľkosti. Do obývacej izby vyberajte vždy väčší kusový koberec, na ktorý sa zmestia aspoň dve nohy pohovky alebo dve stoličky. Môžete sa tiež riadiť radou, že by mal koberec v obývačke zaberať aspoň takú plochu, ako nábytok na sedenie alebo akýkoľvek nábytok.

Pri výbere koberca sa najprv zamyslite, aký bude mať účel

Pred zariaďovaním si nechajte dostatok času na plánovanie. Uvidíte, že sa vám to oplatí.

Súvisiace produkty

Prečítajte si tiež

Zdieľajte článok

  • Registrácia

Registrácia nového účtu