Objavte najlepší postup pri maľovaní izieb: triky a rady, ktoré uľahčia prácu

Maľovanie je ideálny spôsob, ako do svojho interiéru priniesť sviežu zmenu, ale tiež čistotu. Aké tóny farieb vybrať a aké vlastnosti by farba mala mať? Zistite, ako sa vyhnúť šmuhám a ako vybrať najvhodnejší valček na maľovanie.

Maľovanie si vyžaduje poriadnu prípravu

Aká farebnosť bude pre izbu najvhodnejšia?

Skôr než začnete s prípravou stien a nákupom potrebného maliarskeho vybavenia, ujasnite si, do akého farebného kabáta izbu oblečiete. Farby totiž pôsobia na vašu náladu, dokážu čarovať s atmosférou a premeniť veľkosť izby aj pocitovú teplotu.

Najprv sa teda zamyslite nad tým, akú izbu maľujete:

 • Jedáleň – do jedálne sa všeobecne hodia teplé farby. Siahnite po červených, oranžových a žltých odtieňoch. Navodia atmosféru družnosti, priateľskosti a chuti k jedlu. Chybu neurobíte ani so zemitými odtieňmi.

 • Kancelária – medzi najobľúbenejšie farby do pracovne patrí šedá, biela, zelená, tyrkysová alebo modrošedé a šedobéžové odtiene, ktoré podporujú sústredenie na prácu. Tvorivý a kreatívny zmysel podporia teplé farby, akými sú žltkavá, krémová, červená, kráľovská modrá, slivková a ďalšie.
 • Spálňa – spálňa by mala byť harmonickým miestom. To dosiahnete použitím jemných a tlmených odtieňov. Vsaďte na béžovú, jemne zelenú, ľahko fialovú alebo svetlo ružovú.
 • Obývacia izba – teplé farby podporia v obývacej izbe komunikáciu, studené navodia pocit relaxácie.
 • Detská izba – farbu do detskej izby vyberajte podľa povahy vášho dieťaťa. Modrá, zelená a fialová navodzujú pokoj. Oranžová, ružová a červená zase povzbudzujú deti k akcii. Tieto farby majú pozitívny vplyv na hrubú motoriku.

Každá farba pôsobí na vašu psychiku inak

Vlastnosti farieb na maľovanie izieb

Ak ste si vybrali odtieň, ktorý okrem iného súvisí aj s veľkosťou izby (do malých patria svetlé farby, do veľkých si môžete dovoliť experimentovať aj s tmavšími odtieňmi), zamyslite sa nad vlastnosťami farieb. K dostaniu sú farby umývateľné, popisovateľné, proti plesni atď.

 • Stupeň krytia – vysoký stupeň krytia sa hodí v prípade, že potrebujete svetlou farbou premaľovať tmavý podklad. Nový náter starú farbu dobre prekryje už pri prvom nátere. Druhý by mal podklad „zamaskovať“ absolútne.

 • Popisovateľná farba – hodí sa najmä do detských izieb. Na farbu je možné písať fixkami určenými na biele tabule, ktoré poznajú deti napríklad zo škôl.
 • Pružnosť – k dostaniu sú pružné nátery, ktoré dokážu preklenúť jemné prasklinky, ktoré sa tvoria najmä v novostavbách.

 • Umývateľné farby – oceníte ich v detských izbách, predsieňach alebo kuchyniach. Všeobecne sa hodia do miestností, v ktorých očakávate, že sa steny častejšie zašpinia. Najodolnejšie umývateľné farby sa zaraďujú do triedy 1.

 • Akrylátové farby – oproti klasickým farbám sú odolnejšie voči vode. Pri umývaní nepúšťajú farbu. Hodia sa len do takých miestností, v ktorých neriešite problém s vlhkosťou.

 • Vinylové farby – sú drahšie, ale majú množstvo výhod. Patria medzi ne napríklad perfektné krytie a priľnavosť. Nanášajú sa len v tenkej vrstve a tak nemusíte pri maľovaní izieb tak často škriabať. Farby majú vysokú priedušnosť a veľkú odolnosť voči vode.

Každá farba má iné vlastnosti

Ako na maľovanie izieb krok za krokom

Pokiaľ budete pri maľovaní izieb dodržiavať odporúčaný postup, môžete sa tešiť na perfektné výsledky, jednoduchú prácu a rýchle upratanie.

 1. Nákup vybavenia – okrem farby budete potrebovať tiež maliarsku štetku či valček. Výrobca by vás mal informovať o tom, čím sa farba na stenu nanáša (valček alebo štetka?). Obstarajte si štetce (plochý, tenký, zárohový), vaničku na farbu s mriežkou, teleskopickou tyčou, v prípade potreby schodíky.

 2. Oblečenie – maľujte v starom oblečení, ktoré môžete zničiť. Ideálne sú dlhé rukávy a nohavice. Nezabudnite ani na pokrývku hlavy.

 3. Nábytok – z miestnosti odneste maximum nábytku. Ten, ktorý je ťažký umiestnite do stredu miestnosti. Zvyčajne sa jedná o skrine, postele alebo veľkú sedaciu súpravu.

 4. Zakrytie – aby ste si ušetrili čas s upratovaním, všetko dôkladne zakryte. Na celú podlahu položte vlnitú lepenku, ktorá dobre drží a netrhá sa. Nábytok zakryte maliarskou fóliou, ktorú k nábytku dobre pripevnite. Maliarskou páskou oblepte rámy okien, parapety, elektrické vypínače a zástrčky, rámy dverí, lišty a ďalšie drobnosti.

 5. Príprava stien – poškodenú omietku opravte. Pomocou tmelu alebo sadry vyplňte praskliny a dierky po klincoch a skobičkách. Plochu potom ľahko ošmirgľujte, aby bola hladká. Špinavé steny umyte a nezabudnite na odstránenie pavučín.

 6. Penetrácia – penetráciu nikdy nevynechajte. Jej úlohou je spevnenie podkladu, úprava a zjednotenie nasiakavosti. Vďaka nej bude finálna vrstva rovnomerne pokrytá a zároveň sa zníži nasiakavosť stien, takže nespotrebujete toľko farby. Nové omietky napenetrujte univerzálnou penetráciou, staré hĺbkovou penetráciou.

 7. Škriabanie – pred samotným maľovaním zistite, či nebude potrebné predchádzajúce farby oškriabať. Namočte valček do vody a prejdite s ním po stene. Pokiaľ sa farba lúpe, je potrebné steny navlhčiť a staré vrstvy oškriabať pomocou maliarskej špachtle.

 8. Farbu poriadne premiešajte – pred začiatkom maľovania farbu poriadne premiešajte. Na premiešanie nezabúdajte ani počas maľovania. Farebné pigmenty sa totiž usádzajú na dne.
 9. Základný náter – najprv na stenu naneste penetráciu, môžete do nej pridať aj trochu farby. Základný náter nechajte 12 až 24 hodín zaschnúť.

 10. Finálna farba – nanášajte ju až potom, čo penetrácia zaschne. Zvyčajne sa nanáša v dvoch vrstvách. Každý náter je potrebné nechať dobre vyschnúť.

 11. Postup pri maľovaní – maľovať začnite najprv strop a detaily. Detaily najlepšie vymaľujete pomocou štetcov (okolo zástrčiek, rámy okien a dverí, obvody stien). Veľké plochy maľujte valčekom, pokiaľ máte na to určenú farbu. Farbu nanášajte do písmena v tvare V a tieto „véčka“ pretierajte. Toto je správny spôsob, ako maľovať s valčekom. Farba sa dobre rozotrie a nebudú šmuhy.

 12. Odstráňte pásky – akonáhle farba zaschne, odstráňte z nej opatrne maliarske pásky. Nožom na orezanie obtiahnite pásku tam, kde sa prekrýva s maľbou. Zabránite tak odlúpeniu farby.

Steny je potrebné na maľovanie dobre pripraviť

Najčastejšie otázky a odpovede

Svojpomocné maľovanie vás síce vyjde finančne lepšie, ale aby ste dosiahli skutočne profesionálny výsledok, oplatí sa poznať niekoľko fígľov, ktoré poznajú skutoční profesionáli. Čo laikov zaujíma a trápi pri maľovaní najčastejšie?

Striekacia pištoľ na maľovanie izieb alebo valček?

Hovorí sa, že maľovanie so striekacou pištoľou je jednoduchšie než maľovanie valčekom. Je to naozaj tak? Možno, že striekanie pištoľou je rýchlejšie, ale farba rýchlejšie bledne, pretože sa na stenu nanáša v slabšej vrstve ako valčekom. Podľa niektorých odborníkov vydrží maľba valčekom až dvakrát dlhšie ako nastriekanie farby pištoľou. Po nástreku sa totiž farba odlupuje rýchlejšie. Striekacou pištoľou nedocielite krásne rovné linky a v rohoch miestnosti môžu zostať fľaky. Nastriekaním totiž nedocielite rovnako hrubé vrstvy farby na všetkých miestach. A konečne, s valčekom urobíte pri maľovaní omnoho menej neporiadku ako so striekacou maliarskou pištoľou.

Ako vybrať vhodný valček?

Na bežné maľovanie si vystačíte s valčekom z polyakrylu. Hrubý povrch, napríklad štruktúrované omietky alebo prvý náter omietky robte valčekom s 18 mm dlhým vlasom a tzv. polstrom. Ide o 5 mm vrstvu tkaniny nalepenej na valčeku, ktorá mu dodáva pružnosť aj na nerovnom povrchu. Hladšie omietky maľujte valčekom s rovnako dlhým vlasom bez polstru. Na maľovanie sadrokartónu je najvhodnejší 12 mm valček bez polstru. Podľa odborníkov by ste nemali maľovať valčekmi z polyesterovej vlny, ktorá zbytočne prská.

Ako nadpojiť farby pri maľovaní izby?

Niekto sa pri maľovaní drží najmä jednoduchosti. Miestnosť vymaľuje jednou farbou a ďalšie farby do nej vnesie napríklad domácim textilom (závesmi, prehozmi) alebo výrazným odtieňom kresla, sedačky atď. Iný ale môže chcieť steny oživiť viacerými farbami. Ako vymaľovať izbu dvomi farbami a ako na seba farby správne nadpojiť?

 • Maľovanie pruhov – najprv stenu vymaľujte jednou farbou a počkajte, až zaschne. Následne na stenu namaľujte čiary a ukončite ich na maliarskej páske. Vyznačený priestor následne vymaľujte požadovanou farbou. Opäť počkajte, kým farba zaschne. Potom opatrne odtrhnite pásku a nedokonalosti opravne štetcom.

Ako na maľovanie izby v novembri a v ďalších zimných mesiacoch?

Napriek tomu, že sú na maľovanie izieb najvhodnejšie letné mesiace ani zima v tejto činnosti nemôže zabrániť. Musíte mať však dobré osvetlenie a kombinovať vetranie s kúrením. Miestnosť by ste mali mať čo najlepšie osvetlenú. Farba svetla by mala zodpovedať dennému svetlu, pretože pri umelom dochádza ku skreslenému vnímaniu farieb. Na vysušenie použite ventilátor, ale nezabudnite na cirkuláciu vzduchu. Vlhkosť z maľovania totiž musí z miestnosti prúdiť preč. Preto v pravidelných intervaloch vysušujte a majte zatvorené okno, ale následne okno otvorte a nechajte vlhkosť odvetrať.

Aké sú trendy v maľovaní izieb?

Spomínate si na svoje detstvo a kuchyňu alebo iné miestnosti vymaľované valčekom? Toto retro sa zase vracia do módy. Existujú spoločnosti, ktoré sa zaoberajú výrobou dekoratívnych valčekov na mieru, napríklad s motívom Mickeyho Mousa, s jeleňmi, vtáčikmi alebo rastlinami. V poslednej dobe sa dekoratívne valčeky na maľovanie izieb používajú namiesto tapiet. Je najlepší ich použiť na dozdobenie len jednej steny.

Ďalším trendom je maľovanie stropov. Aké vzory na maľovanie stropov sú najobľúbenejšie? Skôr než vzory sa používajú farby. Pre sýto farebný strop sa rozhodnete v momente, kedy má izba vysoký strop. Opticky tak miestnosť znížite. Naopak strop, ktorý bude svetlejší, než ostatné okolité steny,  miestnosť opticky zväčší. Pokiaľ sa rozhodnete pre farebný strop, ostatné steny by mali byť v neutrálnej farbe. Zvoliť môžete aj strop zdobený motívmi, ktoré by sa ale nemali objaviť nikde inde.

Maľovanie môže byť zábava, pokiaľ máte vhodné maliarske potreby na maľovanie izieb, nápady a viete, aké fígle používajú profesionáli.

Prečítajte si tiež

Zdieľajte článok

 • Registrácia

Registrácia nového účtu