V druhej časti našej série rád ohľadom domácich študijných kútov budeme pokračovať várkou štyroch tipov. Pokiaľ vás minula prvá časť, určite sa k nej vráťte po dočítaní tohto článku. Získate tak kompletný prehľad o tom, ako si doma vykúzliť praktický študijný kút aj v malom alebo nevyužitom priestore, kde by ste to nečakali. Samozrejme zmienime aj nábytok, ktorý sa vám v kúte bude hodiť a to vrátane špecifikácie, čo by mal mať a čo naopak môžete oželieť. A čo nás čaká v tejto časti? Začneme tipom na riešenie v detskej izbe, kde máte možnosť vytvoriť študijný kút pod poschodovou posteľou. Potom sa budeme venovať dvojitému stolu pre viac detí, ktoré sú ku sebe vekovo blízke. Ako tretie príde na radu prepojenie informácií a dekorácie v podobe tapety s mapou sveta. A keď dočítate na koniec článku, nájdete tam ešte jeden extra tip. Tak sa do toho pustite. Príjemnú zábavu.
Praktický študijný kút ocení každý školák (Designed by Freepik)
Keď nie je miesto na zemi, stavajte do poschodia
Tento tip oceníte, pokiaľ máte doma vyššie stropy. Kúzlo je samozrejme v poschodovom nábytku alebo dokonca plošinách, ktoré umiestnite do poschodia nad klasickou podlahou v miestnosti. Vyššie stropy vám dovolia rozdeliť izbu vertikálne na dve. Odporúčame horné poschodie neplánovať cez celú plochu miestnosti, pretože by ste potom dole mali málo svetla. Ideálne je hore vykúzliť pokojnú zónu, umiestniť tam posteľ s malým priestorom okolo, kam môžete dať napríklad vankúše na posedenie. Už samotnou posteľou v úrovni poschodia získate dole pod ňou mnoho priestoru na ďalšie veci a vybavenie. Preto tam ľahko môžete vytvoriť praktický študijný kút.
V praxi to môže vyzerať tak, že v priestore po posteľou budete mať stôl, stoličku a možno jednu alebo dve menšie skrinky na to najnutnejšie. Aj to je ale o mnoho viac, než keby ste sa snažili čokoľvek z týchto kúskov nábytku zmestiť do plne vybaveného bytu. Priestor pod poschodovou posteľou je lepší a vzdušnejší. Zároveň ale poskytuje dostatok bezpečia, pretože tam pri štúdiu budete ohraničení zo strán aj z hora. S trochou šťastia vás nebude okolie rozptyľovať toľko, ako keby ste sedeli na stoličke pred francúzskym oknom smerujúcim do záhrady alebo dokonca na ulicu, kde to žije v každej dennej dobe.
Keď sa vám podarí posteľ zladiť spoločne s nábytkom, ktorý plánujete dať pod ňu do študijného kútika, vykúzlite harmonický set. Tým môžete preniesť ťažisko záujmu v izbe od ostatných vecí práve sem. Väčšinou budete voliť dekór dreva a to pre konštrukciu postele aj nábytku pod ňou. Je jedno, či sa rozhodnete investovať do masívu alebo sa uspokojíte s napodobeninou v kabáte dreveného dekóru. V každom prípade skúste vybrať rovnaký dekór pre všetky kusy. Uvidíte, že to bude stáť za to. Keď by to z nejakého dôvodu nešlo, snažte sa v jednom štýle držať aspoň nábytok v kútiku pod posteľou. V takom prípade potom opticky zjednotíte študijnú časť a oddelíte ju od časti určenej na oddych.
Naučte deti spolu pracovať pri dvojitom stole
Správny stôl musí byť dosť široký. Inak pri ňom nezvládnete pohodlne pracovať, či už sa chystáte počítať matematické rovnice, učiť sa historické dátumy vojen alebo napríklad vyrábať stojan na obrúsky. Pre jedného je minimálna odporúčaná šírka okolo 100 cm. Pokiaľ máte doma dve deti, ktoré sú podobne staré, môžete im obstarať spoločný dlhý stôl, pri ktorom budú sedieť vedľa seba. Nebojte sa, neznamená to najmenej 200 cm dlhú dosku. Pretože bude stôl spojený, môžete vyberať kratšiu variantu okolo 160 cm. Ku takémuto stolu by sa mali pohodlne zmestiť aj dvaja dospelí pracanti alebo študenti. Takže touto fintou ušetríte asi 40 centimetrov, čo v menšej miestnosti určite nie je na zahodenie.
Navyše môžete do prostriedku stola umiestniť skrinku s policami alebo zásuvkami. Skrinka perfektne rozpolí stôl pod doskou, aby sa deti v zápale sústredenia na prácu alebo štúdium nekopali. Samozrejme môžete si obstarať skrinku s párnym počtom zásuviek alebo políc a každému dieťaťu priradiť polovicu kapacity. Ale pokiaľ chcete byť veľkorysejší, obstarajte skrinky dve a jednu nechajte na kraji stola. Tým bude mať každé dieťa dosť miesta na všetky študijné a pracovné potreby. Okrem toho sa deti nebudú hádať, kto pôjde do skrinky pre veci ako prvý. Vy budete pokojnejší a deti budú spokojnejšie.
Pokiaľ premýšľate, ako stôl v izbe umiestniť, máme pre vás jednu elegantnú možnosť. Osvedčilo sa nám nevyberať stôl, ale len hornú dosku, prípadne dve dosky s polovičnou dĺžkou. Na začiatku podoprite dosku skrinkou, ktorá patrí prvému dieťaťu. Uprostred tento dvojitý stôl vystužíte druhou skrinkou, ktorá bude robiť oporu jednej dlhej doske alebo postráži vodorovné umiestnenie oboch kratších dosiek. Zvyšný koniec už stačí pomocou uholníka pripevniť ku stene a máte hotovo. Keby ste chceli použiť ďalšiu skrinku, samozrejme môžete. Podopretie dosky skrinkami ale nie je úplne zabezpečené. Preto radšej na pár miestach dosku prevŕtajte a prichyťte ju ku stene vrutmi. Potom bude celok krásne kompaktný.
Spojte dekoráciu a učebnú pomôcku
Elegantná tapeta na stene môže byť dobrou inšpiráciou pre všetky kreatívne duše. Ale pri štúdiu potrebujete skôr maximum nástrojov a učebných materiálov, ktoré vám pomôžu nasať nové informácie. Prípadne ešte oceníte všetky veci, ktoré vám pomôžu dať poriadok informáciám, ktoré ste sa už naučili. A presne v tom môže byť platná tapeta s mapou sveta. Všetky zemepisné pojmy si môžete jednoducho nájsť priamo pred sebou na stene. Možno kvôli mierke nebudú až tak presne viditeľné, ale v každom prípade získate slušný odhad na to, ako ďaleko je Čína od Ekvádoru, kadiaľ vedie najkratšia cesta z New Yorku do Bratislavy alebo aký oceán je medzi Európou a Amerikou.
Hravé učenie? Vyskúšajte tapetu v podobe mapy (Designed by Freepik)
Okrem grafického znázornenia množstva informácií môžete kedykoľvek zistiť, o koľko hodín viac alebo menej je v krajine, do ktorej sa chystáte vyraziť v lete na dovolenku. Ako moc severne alebo južne leží Kanada v porovnaní so Slovenskou republikou a tak ďalej. Samozrejme je len na vás, či si do mapy na stene budete chcieť značiť, kde všade ste už boli. Okrem toho všetkého budete mať pri štúdiu pred očami niečo známe a zároveň niečo nie úplne prebádané. Vždy môžete zistiť niečo nové, čo si pomocou mapy dokážete pekne názorne ukázať.
Tapeta s mapou sveta je samozrejme tiež elegantným doplnkom študovne alebo študijného kútika. Modrá, zelená a hnedá farba patria medzi v prírode najčastejšie, takže aj v interiéri pôsobia prirodzene a ani jedna z nich vás nebude rušiť, keď sa práve budete potrebovať naplno sústrediť na novú a ťažkú látku. Keď by ste chceli tapetu s mapou sveta ešte vylepšiť, môžete si na kus steny nalepiť plochu, na ktorú je možné písať fixom alebo kriedou. Tým získate pracovný priestor hneď vedľa mapy. Pre niekoho to môže slúžiť ako centrum kľúčových slov alebo hesiel, ktoré pomáhajú s učením rozsiahlejších tém.
Učte deti pracovať dlhšie a sústredene
Posledný bonusový tip je dnes pre všetkých rodičov, ktorí chcú svoje deti naučiť na sústredenie sa pri práci. Finta je to jednoduchá a keď sa robí poctivo, prináša svoje ovocie. Budete potrebovať dve stoličky alebo kreslá, stôl a mnoho trpezlivosti. Všetko je o tom, že idete dieťaťu príkladom vy ako vzor dospelého človeka, ktorého dieťa rešpektuje. Odporúčame toto vyskúšať s deťmi vo veku okolo desať rokov. Pri mladších to nemusí dobre zafungovať a u starších ako dvanásť alebo trinásť dokov to určite fungovať nebude. Však viete moc dobre prečo. Ale poďme naspäť k desaťročným.
Dohodnite sa so svojim potomkom, že sa budete učiť a hrať sa rovnaký čas. Potom obaja sadnete ku stole a učte sa. Prípadne môžete pracovať, zatiaľ čo dieťa študuje. Po desiatich minútach skončite s prácou a učením a venujte sa hraniu – opäť desať minút. Tým máte hotový základ, na ktorom môžete stavať ďalej, až sa dostanete na hodinu. O moc dlhšiu časovú jednotku pri desaťročných deťoch asi nemá cenu tlačiť. Vždy dôsledne dodržiavajte dve veci; jednak striedanie obdobia práce (štúdia) a zábavy a jednak to, že s dieťaťom všetko robíte tiež. Tým získate maximálnu šancu na to, že sa vaše dieťa dostane do pracovného režimu, ktorý bude dobrým základom jeho ďalšieho rozvoja.
Aj spoločná hra na učenie môže byť zábava (Designed by Freepik)
A sme na konci tohto dielu aj celej našej série, v ktorej sme vám radili o študijných kútikoch. Celkom od nás máte osem tipov, ktoré môžete vyskúšať napríklad hneď. Niektoré sa medzi sebou dajú kombinovať a väčšinu z nich môžete ďalej rozvíjať. Veríme, že sa vám budú hodiť. Až budete mať doma študijný kút ako zo škatuľky, mrknite sa tiež na naše ďalšie články na blogu. Nájdete v nich zaujímavosti nielen zo sveta nábytku.