Ako vytvoriť útulný domov pomocou nábytku

Nábytok hrá kľúčovú úlohu v tom, ako sa doma cítite. A je jedno, či bývate v dome alebo v byte. Môže byť kľúčovým prvkom vytvárania útulného a pohodlného prostredia, v ktorom sa budete cítiť dobre. Pokiaľ sa snažíte vytvoriť útulný domov pomocou nábytku, existuje niekoľko tipov a trikov, ktoré vám môžu pomôcť. Pripravili sme pre vás prehľad tém, ktorým je dobré sa venovať, než si doma začnete zariaďovať jednotlivé miestnosti. Nemáme univerzálny návod, ale skôr vám nadhodíme možnosti, z ktorých si potom budete môcť vybrať tú, ktorá vám najlepšie sadne. Príjemnú zábavu pri čítaní.

Spokojný mladý pár na sedačke v obývacej izbe

Pred nákupom nábytku zvážte veľkosť miestnosti

Nábytok je jedným z najdôležitejších prvkov interiéru. Nielenže oživuje vzhľad a atmosféru miestnosti, ale tiež určuje jej funkčnosť a pohodlie. Preto je dôležité vybrať nábytok, ktorý zodpovedá veľkosti a potrebám vašej miestnosti.

Pokiaľ máte menšiu miestnosť, musíte byť opatrní pri výbere nábytku. Pokiaľ si vyberiete nábytok, ktorý je príliš veľký alebo je ho príliš mnoho, môže to spôsobiť, že sa miestnosť bude zdať stiesnená a neprehľadná. To môže znížiť vaše pohodlie a skomplikovať vám pohyb a upratovanie. Na druhej strane ak si vyberiete nábytok, ktorý je príliš malý alebo je ho príliš málo, môže to spôsobiť, že sa miestnosť bude zdať prázdna a neútulná. To môže znížiť vašu spokojnosť a pocit domova.

Obrovská obývacia izba, v ktorej si číta dieťa

Preto je dôležité nájsť rovnováhu medzi veľkosťou a množstvom nábytku. Tu je niekoľko tipov, ako to dosiahnuť:

 • Zmerajte si svoju miestnosť a vytvorte si plán rozloženia nábytku. To vám pomôže určiť, koľko priestoru máte k dispozícii a aké rozmery nábytku potrebujete.
 • Zvoľte nábytok, ktorý zodpovedá proporciám vašej miestnosti. Pokiaľ máte dlhú a úzku miestnosť, zvoľte dlhšie a užšie kusy nábytku. Ak máte štvorcovú alebo okrúhlu miestnosť, zvoľte štvorcové alebo okrúhle kusy nábytku.
 • Vyberte nábytok, ktorý má viac funkcií alebo je skladovateľný. Napríklad pokiaľ máte malú spálňu, zvoľte posteľ s úložným priestorom pod matracom alebo skriňu so vstavanou pracovnou plochou. Pokiaľ máte malú obývaciu izbu, zvoľte rozkladaciu pohovku alebo stolíky s úložnými zásuvkami.
 • Použite farby a vzory pre optické zväčšenie alebo zmenšenie vašej miestnosti. Napríklad pokiaľ chcete, aby sa vaša miestnosť zdala väčšia a svetlejšia, zvoľte svetlé a jednoduché farby pre steny a nábytok. Pokiaľ chcete, aby sa vaša miestnosť zdala menšia a útulnejšia, zvoľte tmavšie a sýte odtiene pre steny a nábytok.
 • Využite vertikálny priestor pre usporiadanie a dekorácie vašej miestnosti. Napríklad pokiaľ máte malú kuchyňu, použite police alebo háčiky na stenách na uloženie kuchynského vybavenia a ušetríte miesto na podlahe.

Vyberte si štýl, ktorý sa vám bude páčiť aj budúci rok

Ak hľadáte nový nábytok, zvážte, aký štýl by sa hodil k celkovému dizajnu vášho domu. Zvážte tiež, aký druh nábytku by mohol byť najpraktickejší pre váš každodenný život. Nábytok je dôležitou súčasťou každého domova. Nielenže plní funkčnú úlohu, ale tiež ovplyvňuje atmosféru a vzhľad vášho interiéru. Preto je dobré si pred kúpou nového nábytku položiť štvoricu otázok:

Minimalistická miestnosť v škandinávskom štýle a spokojný muž popíja kávu

 1. Aký je celkový štýl vášho domu alebo bytu? Je moderný, klasický, rustikálny, minimalistický alebo niečo iné?
 2. Aké sú vaše obľúbené farby, materiály a vzory? Ako sa hodí ku vašim stenám, podlahám a doplnkom?
 3. Akú funkciu má mať nový nábytok? Potrebujete viac úložného priestoru, pohodlné sedenie, pracovnú plochu alebo niečo iné?
 4. Koľko miesta máte k dispozícii? Aký veľká a tvarovaná je vaša izba? Ako usporiadať nábytok, aby vytváral harmóniu a priestor?

Podľa odpovedí na tieto otázky si môžete vybrať štýl nábytku, ktorý bude ladiť s vašim domom a zároveň bude spĺňať vaše potreby. Môžete sa inšpirovať našimi tipmi na rôzne štýly nábytku a ich vlastnosťami:

 • Moderný štýl: Je charakteristický jednoduchými a čistými líniami, geometrickými tvarmi a neutrálnymi farbami. Používajú sa materiály ako kov, sklo, plast alebo drevo. Moderný nábytok je vhodný pre minimalistické a priestranné interiéry s modernými doplnkami a technológiami.
 • Klasický štýl: Je charakteristický bohatou a elegantnou výzdobou, zakrivenými líniami a detailmi ako rezba, intarzie alebo polstrovanie. Používajú sa materiály ako drevo, koža, zamat alebo brokát. Klasický nábytok je vhodný pre tradičné a luxusné interiéry so starožitnosťami. Napríklad s kreslom po babičke.
 • Rustikálny štýl: Je charakteristický prírodnými a hrubo opracovanými materiálmi ako drevo, kameň, kov alebo rohožka. Používajú sa farby ako hnedá, zelená, béžová alebo šedá. Rustikálny nábytok je vhodný pre vidiecke a útulné interiéry s rastlinami a ručne vyrobenými doplnkami.
 • Škandinávsky štýl: Je charakteristický svetlými a pastelovými farbami, jednoduchosťou a funkcionalitou. Používajú sa materiály ako drevo, bavlna alebo vlna. Škandinávsky nábytok je vhodný pre svetlé a vzdušné interiéry s geometrickými vzormi a prírodnými prvkami.

 Samozrejme existuje mnoho ďalších štýlov nábytku, ktoré si môžete vybrať podľa svojho vkusu alebo svojich potrieb. To už nechávame na vás.

Zvoľte správny materiál, aby sa páčil a aj vydržal

Nábytok je nielen praktickým prvkom vášho domova, ale tiež odráža váš osobný vkus a štýl. Preto je dôležité vybrať nábytok, ktorý vám bude slúžiť dlho a bude vyzerať dobre. Jedným z faktorov, ktoré by ste mali pri výbere nábytku zohľadniť, je materiál, z ktorého je vyrobený.

Batoľa v detskej izbe s dreveným nábytkom

Existuje mnoho druhov materiálov pre nábytok, ako sú drevo, kov, sklo plast alebo textil. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody a môže sa hodiť pre rôzne typy nábytku a priestorov. Pridávame krátky prehľad vlastností, ktoré by ste mali pri výbere zvážiť:

 • Odolnosť: Niektoré materiály sú odolnejšie než iné proti poškodeniu, poškriabaniu, vlhkosti alebo hmyzu. Pokiaľ hľadáte nábytok, ktorý vydrží dlho a nevyžaduje častú údržbu, môžete zvoliť napríklad masívne drevo, kov alebo sklo. Na druhej strane, pokiaľ chcete nábytok, ktorý je ľahký a jednoducho premiestniteľný, môžete uprednostniť plast alebo textil. V jedálni oceníte stoličky z masívu, zatiaľ čo v pracovni si vystačíte s dizajnovou plastovou.
 • Estetika: Materiál nábytku tiež ovplyvňuje jeho vzhľad a atmosféru vášho domova. Niektoré materiály pôsobia teplejšie a útulnejšie, ako je drevo alebo textil, zatiaľ čo iné dodávajú modernejší a minimalistickejší dojem, ako je kov alebo sklo. Môžete si vybrať materiál podľa toho, aký štýl chcete dosiahnuť a ako sa hodí k ostatnému zariadeniu a farebnému naladeniu vášho domova.
 • Funkčnosť: Materiál nábytku tiež ovplyvňuje jeho použiteľnosť a pohodlie. Niektoré materiály sú vhodnejšie pre určité typy nábytku alebo priestoru než iné. Napríklad pokiaľ hľadáte sedačku alebo kreslo do obývacej izby, môžete si vybrať textilné poťahy, ktoré sú mäkké a príjemné na dotyk. Pokiaľ hľadáte stôl alebo skriňu do pracovne alebo kuchyne, môžete si vybrať drevený alebo kovový povrch, ktorý je ľahko udržiavateľný a odolný.

Jednoducho, pri výbere materiálu nábytku by ste mali zvážiť svoje potreby a životný štýl. Napríklad pokiaľ máte malé deti, môže byť lepšie zvoliť nábytok, ktorý je ľahko udržiavateľný a odolný proti škvrnám a poškodeniu. Pokiaľ máte domáce zvieratá, môžete sa vyhnúť materiálom, ktoré neznášajú vlhkosť a chlpy a podobne.

Ukážte premyslenú voľbu farieb, že máte vkus

Farby sú dôležitým prvkom pri zariaďovaní domu. Nielenže ovplyvňujú vizuálny dojem z priestoru, ale tiež pôsobia na naše emócie a psychiku. Preto je dobré si pred výberom farieb položiť päť základných otázok:

 1. Aký je štýl a charakter môjho domu? Chcem ho zachovať alebo zmeniť?
 2. Akú funkciu má každá miestnosť? Chcem v nej relaxovať, pracovať, baviť sa alebo spať?
 3. Aké sú osobné preferencie a vkus? Aké farby mám rád/a ktoré mi vadia?
 4. Aké sú svetelné podmienky v miestnosti? Je dostatok prirodzeného svetla alebo je potrebné umelé osvetlenie?
 5. Ako chcem kombinovať farby na stenách, podlahe, nábytku a doplnkoch? Chcem vytvoriť kontrast, harmóniu alebo akcent?

Na základe týchto otázok si môžete vybrať farebnú paletu, ktorá bude zodpovedať vašim potrebám a prianiam. Všeobecne platí, že farby sa delia na teplé (červená, oranžová, žltá) a studené (modrá, zelená, fialová). Teplé farby dodávajú energiu, živosť a radosť, zatiaľ čo studené farby pôsobia pokojne, upokojujúco a oddychovo. Ďalej sa farby líšia podľa svojej sýtosti (intenzity) a hodnoty (svetlosti). Sýte a svetlé farby sú viac nápadné a dynamické, zatiaľ čo tlmené a tmavé farby sú decentné a elegantné.

Mladá žena maľuje interiér v kombinácii oranžovej a modrej

Pokiaľ chcete vytvoriť útulný a pohodlný priestor, odporúčame použiť teplé a tlmené farby. Tieto farby navodzujú pocit bezpečia, pohody a intimity. Môžete si vybrať napríklad béžovú, hnedú, okrovú alebo terakotovú farbu na steny a doplniť ich nábytkom a textíliami v podobných odtieňoch. Takto vytvoríte harmonický celok, ktorý bude pôsobiť ako jedna farebná deka. Pokiaľ chcete do priestoru vniesť trocha života a záujmu, môžete pridať nejaký akcent v kontrastnej farbe. Napríklad červený vankúšik alebo koberec dodajú priestoru teplo a energiu.

Pokiaľ máte radi studené farby, môžete ich tiež použiť na vytvorenie útulného priestoru. Stačí si vybrať tie odtiene, ktoré majú viac žltých alebo červených pigmentov. Napríklad modrá s nádychom fialovej alebo zelená s nádychom žltej budú pôsobiť teplejšie než čistá modrá alebo zelená. Tiež je dobré kombinovať studené farby s neutrálnymi odtieňmi bielej, čiernej a šedej.

A týmto sme sa dostali až na koniec nášho článku. Dúfame, že ste v ňom našli inšpiráciu a dobré tipy, ktoré sa vám budú hodiť, až sa rozhodnete vylepšiť si domácnosť novým nábytkom. A aj keby ste to nemali byť vy, môžete sa blysnúť pred priateľmi tým, že máte prehľad a viete, na čo si dať pred nákupom pozor. Keď budete mať chvíľku čas, mrknite sa tiež na naše ďalšie články na blogu. Píšeme ich pre vás radi a pravidelne.

Prečítajte si tiež

Zdieľajte článok

 • Registrácia

Registrácia nového účtu