Vyberáme nábytok do úzkych izieb

Máte doma izby ako rezance a neviete si rady s výberom nábytku? Tak to ste tu správne. Spísali sme pre vás radcu, ktorý vás prevedie všetkými nástrahami tak, aby ste nakoniec mali doma perfektne vybavenú miestnosť a nemuseli sa báť, či sa aj blahobytnejšie návštevy prešmyknú v najužšom mieste medzi skriňou a stenou. A na čo sa môžete tešiť konkrétne? Začneme výberom správneho nábytku pre úzke priestory, potom príde na radu kapitola o skladovaní vecí a o úložných priestoroch, treťou témou budú optické triky pre vizuálne rozšírenie priestoru, v štvrtej kapitole sa zameriame na multifunkčný nábytok a priestorové úspory a nakoniec si povieme niečo o dizajnových prvkoch a estetike pre úzke izby. Poďme na to.

Úzka obývacia izba

Ako na výber správneho nábytku pre úzke priestory

Pokiaľ máte doma úzku izbu, môže byť výber nábytku celkom výzva. Ako zariadiť priestor, aby bol funkčný, pohodlný a estetický? Ako vybrať nábytok, ktorý nezaberie príliš mnoho miesta a zároveň splní vaše potreby? Teraz vám prezradíme, a na čo si dať pozor pri výbere nábytku pre úzke priestory a aké typy nábytku sú na tento účel vhodné.

Tri faktory na výber správneho nábytku do úzkych izieb

 1. Proporcie: Nábytok by mal byť v súlade s rozmermi izby. Pokiaľ je izba úzka a dlhá, je lepšie voliť nábytok s podobnými proporciami, ktorý nebude pôsobiť príliš masívne alebo nepatrične. Napríklad namiesto veľkej štvorcovej jedálenskej súpravy, zvoľte úzky a dlhý stôl s lavicami alebo stoličkami, ktoré sa dajú zasunúť pod stôl.

 2. Farby: Farby majú veľký vplyv na vizuálne vnímanie priestoru. Svetlé farby odrážajú svetlo a opticky zväčšujú priestor, zatiaľ čo tmavé farby pohlcujú svetlo a opticky zmenšujú priestor. Preto je vhodné voliť nábytok v jasných a neutrálnych farbách, ktoré dodajú izbe vzdušnosť a sviežosť. Pokiaľ chcete pridať trochu kontrastu alebo farebnosti, môžete použiť doplnky ako vankúše, deky, koberčeky alebo obrazy.

 3. Materiály: Materiály tiež ovplyvňujú dojem z priestoru. Ťažké a hutné materiály ako napríklad drevo, kov alebo koža môžu pôsobiť príliš dominantne a zaťažiť priestor. Naopak ľahké a priesvitné materiály ako sklo, plast alebo textil môžu pôsobiť vzdušne a elegantne. Preto je dobré voliť nábytok z ľahkých materiálov alebo kombinovať rôzne materiály tak, aby sa vyvážili.

Svetlá miestnosť s neutrálne farebnou sedačkou vo svetlošedom prevedení

Prehľad obmedzení a možností v úzkych izbách

 1. Počítajte s obmedzeným priestorom:  Úzke izby ponúkajú menej miesta pre nábytok aj pohyb. Preto je potrebné starostlivo premýšľať, aký nábytok je naozaj potrebný a ako ho umiestniť, aby nebránil prechodu ani nepôsobil stiesnene. Je dobré sa vyhnúť nadmernému počtu kusov nábytku alebo veľkým rozmerom. Tiež je vhodné voliť nábytok s viacerými funkciami, napríklad posteľ s úložným priestorom, stôl s policami alebo úzkou skrinkou, rozkladaciu sedačku atď.

 2. Pozor na nedostatok svetla: Úzke izby často trpia nedostatkom prirodzeného svetla, pretože majú málo okien alebo sú orientované na sever. To môže viesť k pocitu stiesnenosti a depresívnosti. Preto je dôležité zabezpečiť dostatok umelého osvetlenia, ktoré bude rozptýlené a rovnomerné. Je dobré použiť viac svetla, napríklad stropné svietidlá, nástenné svietidlá, stojace lampy, stolné lampy alebo sviečky. Tiež je vhodné voliť nábytok s lesklými alebo zrkadlovými povrchmi, ktoré odrážajú svetlo a zväčšujú priestor.

 3. Využite vertikálny priestor: Úzke izby ponúkajú viac vertikálneho priestoru ako horizontálneho. To je možné využiť pre umiestnenie nábytku alebo doplnkov, ktoré vytvoria dojem vyššieho stropu a väčšieho priestoru. Napríklad je možné použiť vysoké skrine, police, závesy, obrazy alebo tapety, ktoré budú ťahať pohľad nahor. Tiež je možné použiť nábytok s nohami alebo zavesený na stene, ktorý bude pôsobiť ľahko a vzdušne.

 4. Určite výrazný fokálny bod: Úzke izby môžu byť oživené vytvorením fokálneho bodu, ktorý upúta pozornosť a odvedie ju od úzkosti priestoru. Fokálnym bodom môže byť kus nábytku, farebná stena, veľké zrkadlo, originálny luster, zaujímavý obraz alebo čokoľvek iné, čo bude ladiť s celkovým štýlom izby.

Voľba vhodných rozmerov nábytku

Pri výbere nábytku pre úzke priestory je kľúčové voliť správne rozmery nábytku, ktoré budú zodpovedať veľkosti a tvaru izby. Šírka nábytku by mala byť taká, aby zanechala dostatok voľného miesta pre pohyb a cirkuláciu vzduchu. Pokiaľ je izba úzka a dlhá, je lepšie zvoliť si úzky nábytok, ktorý nebude zaberať mnoho miesta na šírku. Dĺžka nábytku by mala byť taká, aby zaplnila dostatočnú časť steny a vytvorila harmonický celok. Pokiaľ je izba úzka a dlhá, je lepšie zvoliť si nábytok, ktorý bude využívať dĺžku steny a vytvorí dojem kontinuity.

Ako na skladovanie vecí a úložné priestory

Pokiaľ máte malý byt alebo úzku izbu, viete, ako je dôležité využiť každý centimeter priestoru na skladovanie vecí. Nie je nič horšie, než mať neporiadok a chaos v miestnosti, kde sa chcete cítiť pohodlne a uvoľnene. Preto je dobré zvoliť si nábytok, ktorý vám pomôže usporiadať a uložiť všetky vaše potreby a zároveň nezaberie príliš mnoho miesta.

Manželská posteľ s úložným priestorom pod roštami

Jedným z najlepších riešení pre skladovanie v úzkych izbách sú skrine a regály s výsuvnými mechanizmami. Tieto kusy nábytku vám umožnia ľahko pristupovať k tomu, čo potrebujete bez toho, aby ste museli otvárať dvere alebo posúvať ďalšie veci. Navyše môžete využiť celú hĺbku skrine alebo regálu a nestrácať žiaden priestor za nimi. Výsuvné mechanizmy môžu byť rôzne: zásuvky, koše, košíky, police atď. Záleží len na tom, čo chcete skladovať a akú máte preferenciu.

Ďalším skvelým spôsobom, ako skryť neporiadok a získať viac úložného priestoru v úzkych izbách je využiť praktické úložné priestory, ktoré sú súčasťou iných kusov nábytku. Napríklad posteľ s úložným priestorom pod matracom alebo v čele postele. Alebo sedačka s úložným priestorom pod sedákom alebo v operadle. Alebo stôl s úložným priestorom pod doskou alebo v stolových nohách. Tieto typy nábytku vám umožnia uložiť mnoho vecí, ktoré by ste inak museli dať do krabíc alebo tašiek a schovať ich niekam inde.

Využite optické triky pre vizuálne rozšírenie priestoru

Existuje mnoho spôsobov, ako opticky zväčšiť a rozjasniť priestor pomocou vhodného nábytku a doplnkov. Teraz sa pozrieme na tri hlavné aspekty, ktoré vám pomôžu vytvoriť ilúziu priestrannosti: použitie svetla a osvetlenia, voľba správnych farieb a vzorov, zrkadla a sklenených prvkov.

Použitie svetla a osvetlenie pre optické zväčšenie miestnosti

Svetlo je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú vnímanie priestoru. Čím viac svetla je v miestnosti, tým väčšia a vzdušnejšia sa zdá. Pokiaľ máte možnosť, využite prirodzené svetlo z okien a nezaťahujte ich ťažkými závesmi alebo roletami. Pokiaľ je to možné, umiestnite nábytok tak, aby neblokoval prístup k oknám.

Keď nemáte dostatok prirodzeného svetla, musíte sa spoľahnúť na umelé osvetlenie. Tu platí pravidlo, že čím viac zdrojov svetla máte, tým lepšie. Namiesto jedného stropného svietidla použite viac menších lámp, ktoré rovnomerne rozptýlia svetlo po celej izbe. Zvoľte si lampy s bielym alebo teplým svetlom, ktoré dodávajú miestnosti útulnosť a pohodu. Môžete tiež použiť LED pásiky alebo svietniky, ktoré vytvoria zaujímavé efekty s akcentmi.

Malá spálňa so vstavanou skriňou a zrkadlom pre lepšie šírenie svetla

Voľba správnych farieb a vzorov pre vizuálny efekt

Farby a vzory majú tiež veľký vplyv na to, aká veľká sa nám izba bude zdať. Ako už určite viete, platí, že svetlé farby odrážajú viac svetla a tým zväčšujú priestor, zatiaľ čo tmavé farby svetlo pohlcujú a tým zmenšujú priestor. Preto je dobré voliť pre steny, podlahu a nábytok svetlé odtiene bielej, béžovej, šedej alebo pastelovej. Pokiaľ chcete pridať trochu kontrastu alebo farebnosti, môžete to urobiť pomocou doplnkov, akými sú vankúše, deky, obrazy alebo kvetiny.

Pokiaľ ide o vzory, platí podobný princíp ako pri farbách. Malé a jemné vzory pôsobia ľahko a vzdušne, zatiaľ čo veľké a výrazné vzory pôsobia ťažko a stlačene. Pokiaľ chcete použiť vzorovanú tapetu alebo koberec, vyberte si taký, ktorý má malé motívy a nie je príliš kontrastný. Pokiaľ chcete použiť pruhy, voľte skôr zvislé než vodorovné, pretože zvislé pruhy opticky predlžujú steny a zvyšujú strop.

Zrkadlá a sklenené prvky pre odrážanie svetla a rozšírenie priestoru

Ďalším účinným trikom ako opticky zväčšiť izbu, je použitie zrkadiel a sklenených prvkov. Zrkadlá odrážajú svetlo a vytvárajú dojem hĺbky a priestoru. Môžete použiť jedno veľké zrkadlo, ktoré zaberie celú stenu alebo viac menších zrkadiel, ktoré rozmiestnite po izbe. Zrkadlá môžete rozmiestniť aj oproti oknám alebo lampám, aby sa svetlo ešte viac odrážalo.

Sklenené prvky, akými sú stolíky, poličky, vázy alebo svietidlá, tiež pomáhajú rozjasniť a rozšíriť izbu. Sklo je priehľadné a nezaberá vizuálne miesto, navyše odráža svetlo a dodáva miestnosti eleganciu a ľahkosť. Môžete si vybrať sklenený nábytok s kovovými alebo drevenými detailmi, ktoré dodajú kontrast a zároveň ladia so zvyškom zariadenia.

Vsaďte na multifunkčný nábytok a priestorové úspory

Pokiaľ máte malý byt alebo úzku izbu, možno sa vám zdá, že nemáte dostatok miesta na všetky vaše veci. Ale nezúfajte, existuje riešenie, ako získať viac priestoru a zároveň si udržať pohodlie a štýl. Riešením je multifunkčný nábytok, ktorý vám umožní využiť každý centimeter vášho bývania.

Minimalistická jedáleň s modernou knižnicou a stoličkami pod jedálenským stolom

Multifunkčný nábytok je taký nábytok, ktorý má viac než jednu funkciu. Môže sa jednať o nábytok, ktorý sa dá rozkladať alebo skladať podľa potreby alebo o nábytok, ktorý má skryté úložné priestory alebo ďalšie možnosti použitia. Takýto nábytok vám pomôže ušetriť miesto a zároveň zvýšiť komfort a praktickosť vášho bývania.

Rozkladacie a skladacie varianty nábytku

Jedným z príkladov multifunkčného nábytku sú rozkladacie a skladacie kusy, akými sú postele, pohovky, stoly alebo stoličky. Tieto kusy nábytku sa dajú jednoducho prispôsobiť vašim potrebám a situácii. Napríklad rozkladacia posteľ sa dá počas dňa zložiť do skrine alebo do steny a uvoľniť tak miesto pre iné aktivity. Rozkladacia pohovka sa dá premeniť na pohodlné lôžko pre hostí alebo na relaxáciu. Rozkladací stôl sa dá zmenšiť alebo zväčšiť podľa počtu osôb alebo podľa potrebnej pracovnej plochy. Skladacie stoličky sa dajú jednoducho zložiť a schovať do skrine alebo pod posteľ, keď ich nepotrebujete.

Nezabudnite na dizajnové prvky

Pokiaľ máte úzku izbu, môžete ju opticky zväčšiť a zútulniť pomocou niekoľkých dizajnových trikov. V tomto článku vám poradíme, ako vybrať nábytok a doplnky, ktoré vám pomôžu vytvoriť dojem priestrannosti a harmónie.

Minimalistický dizajn pre vytvorenie dojmu priestrannosti

Jedným z najlepších spôsobov, ako zariadiť úzku izbu, je dodržiavať minimalistický dizajn. To znamená, že by ste mali obmedziť počet farieb, vzorov a dekorácií, ktoré používate. Namiesto toho sa zamerajte na jednoduché a čisté línie, neutrálne farby a kvalitné materiály. Takto vytvoríte pokojnú a vzdušnú atmosféru, ktorá opticky rozšíri vašu izbu.

Pri výbere nábytku sa snažte vyhnúť veľkým a ťažkým kusom, ktoré by zabrali príliš mnoho miesta a pôsobili by stiesnene. Radšej voľte menšie a ľahšie kusy, ktoré budú v súlade s proporciami vašej izby. Napríklad namiesto veľkej pohovky si obstarajte kompaktnú sedačku alebo kreslo, namiesto masívneho stola si vyberte skladaciu alebo rozkladaciu variantu, namiesto širokej skrine si zvoľte úzku alebo vstavanú.

Moderná izba s vysokou knižnicou v škandinávskom štýle

Použitie vertikálnych prvkov a výšky miestnosti

Ďalším tipom, ako zariadiť úzku izbu, je využiť vertikálne prvky a výšky miestnosti. Týmto spôsobom môžete vytvoriť ilúziu priestoru a zároveň zvýšiť funkčnosť vašej izby. Môžete napríklad použiť:

 • Vysoké police alebo regály, na ktorých môžete usporiadať knihy, rastliny alebo dekorácie. Tieto police môžete umiestniť pozdĺž steny alebo do rohu izby, aby nezaberali podlahovú plochu.

 • Závesné koše alebo poličky, na ktoré môžete uložiť drobnosti ako napríklad kľúče, šperky alebo kozmetiku. Tieto koše alebo poličky môžete zavesiť na stenu nad posteľ, písací stôl alebo nad komodu.

 • Závesné kvetináče alebo lustre, ktoré dodávajú vašej izbe živosť a svetlosť. Tieto kvetináče alebo lustre môžete zavesiť na strop alebo na okno.

Praktické a estetické závesy a osvetlenie

Posledným aspektom, na ktorý by ste mali dbať pri zariaďovaní úzkej izby, sú závesy a osvetlenie. Tieto dva prvky majú veľký vplyv na to, ako sa bude vaša izba javiť. Pri výbere závesov a osvetlenia by ste mali myslieť na to, aby boli praktické a estetické.

Závesy by mali byť také, aby prepúšťali dostatok prirodzeného svetla, ale zároveň chránili vaše súkromie. Ideálne sú závesy z ľahkého a priesvitného materiálu, ktorý nezaťažuje vašu izbu. Závesy by mali byť tiež dlhé a siahať až ku podlahe, aby vytvárali dojem výšky. Pokiaľ chcete dodať vašej izbe farbu alebo vzor, môžete si vybrať závesy s jemnými motívmi alebo pastelovými odtieňmi.

Osvetlenie by malo byť také, aby poskytovalo dostatok svetla pre rôzne činnosti, ako je čítanie, písanie alebo relaxácia. Ideálne je mať viac zdrojov svetla, ktoré môžete zapínať a vypínať podľa potreby. Napríklad môžete mať stropné svietidlo, stolnú lampu, podsvietenie police alebo nočnú lampičku. Osvetlenie by malo byť tiež teplé a jemné, aby vytváralo útulnú atmosféru.

A tým sme sa dostali až na koniec článku. Dúfame, že ste našli inšpiráciu a už viete, na čo si pri zariaďovaní úzkych izieb dávať pozor. Budeme radi, keď sa začítate aj do našich ďalších článkov na blogu.

Súvisiace produkty

Prečítajte si tiež

Zdieľajte článok

 • Registrácia

Registrácia nového účtu

Máte už účet? Namiesto toho sa prihláste